Épített értékek - Útszéli keresztek, emlékművek

Útszéli keresztek

l8. században, és azt követően nagyon gyakorivá vált utak mentén, házak előtt, a mezőben, a temetőben nagy keresztet állítani. Ezek fából, kőből, kovácsolt és öntöttvasból készültek. Rendszerint a Megfeszített Lábánál ott áll a Fájdalmas Anya, Mária, ahogy az Evangéliumban olvassuk. Gyakran Szent János apostollal együtt, ugyancsak a Szentírás szerint. A 19.-20. században szokássá válik, hogy a keresztet állítók saját védőszentjeik szobrát is elhelyeztetik a kompozíción. Ezek az útszéli, vagy magánterületen állított keresztek rendszerint hálából, vagy emlékül készültek, nem ritkán egy tragikusan, vagy háborúkban hősi halált halt szeretett személy emlékére. Erre emlékeztetnek a feliratok, vésetek is a talapzaton, bár legtöbbször csak a keresztet állítatók neve van f eltüntetve az alapítás évszámával és ezzel, vagy ehhez hasonló szöveggel: „Isten dicsőségére a Szűz Mária tiszteletére állíttatta…” Ha tragikusan elhunyt személy emlékét őrzi a kereszt, annak nevét és halálának körülményeit az alapítási Jegyzőkönyv és a Kegyes Alapítványok Törzskönyve tartalmazza.

A Nádasdon tizenhat fa-, kő- és vasalkotás található, ezen kívül a Templomkertben 8 öntöttvas kereszt található.

A cserhegyi bejárat közelében lévő kovácsoltvas keresztet Jóna Mihály állította szőlőjében 1859-ben. Ugyanezen év május 19-én a Nádasdi Plébánia tulajdonába adta (Kegyes Alapítványok Törzskönyve a 16. szám). Eredeti helyére restaurálva visszaszállítottuk 1990-ben. Ez a Nádasdi Plébánia területén lévő legrégibb fennálló útszéli kereszt.

 

Táborhegyi emlékmű

Nádasd külterületén, a régi országút mentén elterülő nagy fennsíkot Táborhegynek, Táborhelynek nevezték, amely több, nagy jelentőségű hadi eseményének helyszíne és tanúja volt. A nádasdi Táborhegyen az 664-es körmendi és szentgotthárdi győztes csatáinak 350 éves évfordulója alkalmával emlékművet állítottunk fel.

 

Emlékmű a világháborúkban elesetteknek

Az első világháborúban a háromszázkilencven hadbavonult közül 59 hősi halált halt. A hazafias érzelmű nádasdiak körében – egy-két személytől eltekintve – nem találtak talajra a kommunista eszmék az 1919-es Tanácsköztársaság idején. Sőt, a nádasdi búcsút követő napon tömeges tiltakozást is kezdeményeztek a nádasdiak Körmenden a kommün egyes intézkedései ellen. A fehérterrorban azonban Nádasd nem vett részt.

A második világháborúban Nádasd hősi halottainak és polgári áldozatainak száma: 46. Nevüket és emléküket őrzi az új temetőben 2014-ben felavatott hősi emlékmű, és a lakosság ökumenikus évenkénti megemlékezése Mindenszentek ünnepén.

 

Kopjafák

Az 1996 évi testvériskolai-találkozó alkalmából avatott emlékpark nyolc kopjafája az iskola-felújítás kapcsán áthelyezésre került a művelődési ház előtti parkba. A Sibinger Miklós által faragott hét kopjafát, valamint a sófalviak millenniumi ajándéka méltó helyére került a faluközpontba. Az alsósófalvi közösségtől, egy gyönyörűen faragott székely kaput kapott Nádasd közössége ajándékul a 20 éves jubileumi testvér-települési találkozó alkalmából, amely mintegy bejáratként nyílik a kopjafákra.