Nádasd Községi Önkormányzat Képviselő-testülete első körben 2023. májusában tűzte napirendre a helyi adók mértékének felülvizsgálatát. Ennek oka leginkább az volt, hogy az elmúlt, 10 évnél is hosszabb időszakban nem változtattak az adók mértékén, azonban a gazdaság minden szereplője esetében, úgy az önkormányzatok esetében is látható, hogy a kiadási oldal folyamatosan nő. Ilyen körülmények között az elmúlt évek takarékos gazdálkodásának megtartása mellett sem tud az önkormányzat hosszú távon a jelenlegi ellátási szinten tartósan tovább működni bevételnövekedés nélkül.
Az év folyamán bevezetett központi jogszabályi változtatások az önkormányzat által módosítani kívánt szabályok ismételt felülvizsgálatát tették szükségessé. Ennek eredményeként a 2023. október 26-i testületi ülésen elfogadta a Képviselő-testület a helyi adókról szóló önkormányzati rendelet módosítását, 2024. január 1-jei hatálybalépéssel.
A rendelet értelmében az alábbi változások érintik a nádasdi ingatlantulajdonosokat:
KOMMUNÁLIS ADÓ
ÉPÍTMÉNYADÓ
A változásokról minden ingatlantulajdonos kézhez kapja, legkésőbb 2024. januárjában az adóértesítő leveleket. Amennyiben ingatlan értékesítése, vásárlása történt az elmúlt időszakban és elmulasztotta ezen tényről a Nádasdi Közös Önkormányzati Hivatalt változásbejelentő formájában értesíteni, kérem szíveskedjék mielőbb megtenni. Ezt megteheti elektronikusan, ügyfélkapun keresztül, vagy az Önkormányzati portálon, de a www.nadasd.hu honlapon található formanyomtatványok igénybevételével is.
A rendeletmódosítás értelmében főszabály szerint, 2024. évtől kezdődően Nádasd közigazgatási területén található telek, lakóingatlan, illetve lakásbérleti jog után kommunális adót, a külterületen található építmények után pedig építményadót kell fizetni.
Telek: az épülettel, épületrésszel be nem épített földterület, ide nem értve
a) a belterületen fekvő termőföldet, feltéve, ha az tényleges mezőgazdasági művelés alatt áll,
b) a külterületen fekvő termőföldet (termőföld: az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, fásított terület, halastó művelési ágban nyilvántartott földrészlet);
c) a tanyát,
d) a közút területét,
e) a vasúti pályát, a vasúti pálya tartozékai által lefedett földterületet,
f) a temetőkről és a temetkezésről szóló törvény temető fogalma alá tartozó földterületet,
g) * a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény szerinti víztározó, bányató területét,
h) az erdőt,
i) az ingatlan-nyilvántartásban mocsárként nyilvántartott földterületet,
j) * a folyóval összefüggő vízterületet alkotó, – kizárólag a hajózási hatóság engedélyével megszüntethető – kereskedelmi áruk ki- és berakodásának céljából szabad kikötőként használt, vízzel borított medencét;
Lakóingatlan: lakóingatlannak minősül a lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan. Ez gyakorlatilag a családi ház, vagy a lakás.
Építmény: építési tevékenységgel létrehozott, illetve késztermékként az építési helyszínre szállított, – rendeltetésére, szerkezeti megoldására, anyagára, készültségi fokára és kiterjedésére tekintet nélkül – minden olyan helyhez kötött műszaki alkotás, amely a terepszint, a víz vagy az azok alatti talaj, illetve azok feletti légtér megváltoztatásával, beépítésével jön létre. Ide tartozik minden építmény, ami nem fér bele a lakóingatlan meghatározásba. Pl.: garázs, kamra, kisfaház, szín, csarnok, pajta, istálló, góré, műhely, üzlet, üzem, egyéb kereskedelmi egység, pergola, gépkocsibeálló, konténer, mobilház, sátor, móló, stég, medence, pince stb.)
Adó alanya: az a személy, aki tárgyév január elsején az ingatlan tulajdonosa.
Az építményadó alól mentes az az ingatlan, amire kommunális adót fizetnek, vagy amely a valóságban is mezőgazdasági funkciót lát el.
-Aggné Kovács Ildikó-