Törvény írja elő az újonnan megválasztott önkormányzati testületeknek, hogy ciklusuk időtartamára egy gazdasági programban kell rögzíteni fejlesztési elképzeléseiket. A fantáziának azonban természetesen gátat szabnak a költségvetési lehetőségek és az a bizonytalanság, hogy nem lehet előre látni a pályázati lehetőségeket sem. A terveket minden területen megelőzi egy helyzetértékelés, amely a jelenlegi állapotok mellett a már említett anyagi lehetőségeket is igyekszik számba venni.
Így a nevelés-oktatás területén az óvoda tetőszerkezetének felújítása a legsürgetőbb, amire már korábban is pályázott az önkormányzat, egyenlőre sikertelenül. A közigazgatás területén a köztisztviselői létszám megtartása, a korszerű ügyfélszolgálat feltételeinek biztosítása a cél. A közművelődésben a színvonalas programlehetőségek további biztosítása mellett a közösségi színtér épületének homlokzatfelújítása, belső területeinek megújítása is jó lenne. A sportolási lehetőségek szintjének már a megtartásához is szükséges a meglévő infrastruktúra – sportpálya, műfüves pálya, fitneszpark, játszóterek – felújítása.
A közterületeknél nagyon sok teendő lenne. A belterületi utak felújításánál a sorrend az Ady út, utána pedig a Temető út. A járdáknál a sor elején a már beadott pályázatban a Petőfi úti járdaszakaszok következnének, de fontos feladatnak van jelezve a programban a csapadékvíz elvezetés megoldása a Templomdombon és a Kossuth utcában. A temetőkben a további csinosítás a cél és a számítógépes temetőnyilvántartás létrehozása. Épített és természeti értékeink közül továbbra is szeretnénk a római út ismert szakaszait feltárni, bemutatni. A Cseresnyés-hegyi önkormányzati gyümölcsöst egy bemutató kertként is szeretné a használni a tervezet.
Az egészségügyben a háziorvosi rendelő faluközpontba telepítése és megújítása a fő feladat, de régi elképzelés – és nem maradt ki ebből a tervből sem – az idősek napközi otthonának kialakítása. A közüzemi szolgáltatások területén is régi ötlet, hogy a szennyvíztisztító telep területe alkalmas lehet akár egy energiaparknak is, de az elöregedett ivóvízhálózat folyamatos karbantartása napi odafigyelést igényel. A településfejlesztés legkomolyabb célja természetesen a község lakosságszámának növelése, a fiatalok helyben maradásának elősegítése. Az elsődleges feladat itt építési telkek kialakítása, de hasonlóképpen fontos feladat lehet a település-rendezési tervvel összhangban vállalkozási övezetek fejlesztése a munkahelyteremtés céljával. Az önkormányzat nem tervezi új helyi adók kivetését, de megvizsgálja annak lehetőségét, valamint felülvizsgálja a meglévő helyi adókat, illetve mértéküket.
Rövid és korántsem teljes összefoglalója ez az önkormányzat 2029-ig terjedő terveinek, a Gazdasági Program teljes terjedelmében a település honlapján, a www.nadasd.hu oldalon olvasható.
-ML-