Július az aratás hónapja. A kenyérgabona betakarításának a sikerét számos hiedelemmel és szokással igyekeztek biztosítani, amelyek gyakran vallásos jellegű szertartásokkal is összekapcsolódtak.
A munkát fohászkodással, imádsággal, kalapemeléssel kezdték. A föld szélén letérdeltek, keresztet vetettek. Az eszközöket a templom falához tették, a pap megszentelte.
A legtöbb hagyomány az aratás végéhez kapcsolódott. Egy kis darabon talpon hagyták a gabonát, hogy a következő esztendőben is jó termés legyen.
Az utolsó kévéhez is különféle hiedelmek kapcsolódtak, ebből készült az aratókoszorú. Az utolsó kalászokból egy kis csomót mindenki hazavitt és különféle magyarázatokkal az őszi vetőmag közé elegyítve.
Nádasdon hagyománya volt az aratási felvonulásnak, melyet bemutattak a szombathelyi Múzeumfaluban és a Keceli Arató Fesztiválon is. A felvonulók gyülekeztek a falu központjába, nótaszóval, cigányzenével kivonultak a határba. Megköszöntötték az arató gazdát a búza koszorúval, – aki azért megy ki, hogy megnézze a munkásokat – akkor kaptak bort. A koszorút az asszonyok együtt fonták. Az aratás résztvevői: a gazda, gazdaasszony, kaszások, marokszedők, kötélvetők, vízhordó lányok. A köszöntő után megkezdik az aratást. Elől haladnak egyvonalban a kaszások bő gatyában, ingben, kék kötényben (abba tartják a fenőkövet és a kalapácsot), kalapban. A kaszásnak arató vellás kaszája van, ami rendre igazította a gabonát. Mögöttük haladnak a marokszedők, akik a sarló segítségével szedik a gabonát. Utána a kötélvetők, akik gabona szárából font kötelet raknak le, ezzel kötik meg a markokat, melyeket kévébe raknak. Egyedül az árpából nem lehet kötelet csinálni, mert az nagyon szálas. A kötélvetők úgy haladnak, hogy az egyik soron kötelet vetnek, a másikon kötnek. A vízhordó lányok a bugyiga korsóba adták a vizet, bort, pálinkát a szomjazó munkásoknak. Ez a bugyiga korsó, égetett agyagból készült cserépedény, mely hidegen tartotta az italokat. A fiatal lányok kemence fenekén sült perecet osztottak kosárból. A munka nótaszó mellett folyt:
„Ha legény vagy,
Gyere velem kaszálni.
Ne csak mindig
A lányokkal cicázni.
Vágok olyan,
Sűrű, sűrű, sűrű
Rendet a réten, kilenc kislány
Sem szedi fel a héten.”
„Ritka búza, ritka árpa, ritka rozs,
Ritka kislány, aki takaros.
Lám az enyém, lám az enyém,
Icike, picike, de csinos.”
Az aratás végeztével a kévéket össze kell szedni és kepébe rakni. Tizenhét kéve alkot egy kepét. A kepébe száradni hagyják a gabonát egy hétig, utána hosszú szekérre rakják és viszik a cséplőbe. A sikeres aratást bál követte.