A májusfa a természet újjászületésének szimbóluma és szerelmi ajándék is lehet. A magyar nyelvterületen általában május elsejére virradóra állították. A májusfák készítése a legények feladata volt. Éjszaka vágták ki az erdőn a fát, és május elsejére virradóra többnyire titokban állították fel a helyi szokásnak megfelelően a lányos házakhoz, illetve a középületek, kocsmák elé. Régen a legény így adta tudtára a kiszemelt lánynak, hogy udvarolna neki. A Nádasd környéki májusfát fenyőfából készítik a legények. A kivágott fát vállukon behozva az erdőről leágazzák, lekérgezik szijókéssel, feldíszítik szalagokkal és kötnek rá egy üveg italt. A fára kötött italért a bátor legény megmutatva erejét, felmászhat. Másnap reggel a lányok kíváncsian méregetik, hogy kinek magasabb, szebb a fája. A szalagos fa a mai napig jelzi a tavasz és a szerelem érkezését Nádasdon.
Májusfa kitáncolása a hónap utolsó szombatján történik. A lányos háznál állított fát ugyanaz a fiútársaság dönti ki, mint akik állították. Ekkor derül ki igazán a titkos hódoló kiléte, s, hogy elfogadja-e udvarlónak a leány a fát állító fiú. (Előfordult, hogy a faállító legény személye időközben kosarat kapott, így más volt kénytelen kidönteni a májusfát.) A legényeket megvendégelik viszonzásul a figyelmességért.
A falu májusfáját a néptáncos gyerekek énekelve körbe táncolják, míg a legények kiássák. A döntés után közös mulatsággal búcsúztatja a falu lakossága a tavaszt.