Szerény költségvetés

A közös fenntartású hivatal, vagyis a körjegyzőség költségvetése több fordulóban, több verzió megtárgyalása és természetesen több testület véleménye alapján alakult ki, amit a társulási tanács polgármesterei fogadtak el. Amint az a jegyző asszony összefoglaló tájékoztatásában elhangzott, a körjegyzőség költségvetésének az alapja az állami működési támogatás a 2013 óta hét település által fenntartott hivatalban. A támogatás egy képlet alapján áll össze, ahol a községek száma és a területen élő lakosok száma adja a legfőbb támpontokat, ahhoz, hogy például hány dolgozója lehet egy ilyen terület hivatalának. Nádasdon számított létszámnak megfelelő számú munkatárs intézi az ügyeket. Az ő érdekeiket a jegyző asszony jól képviseli, hiszen az állami támogatás kevés ugyan, de miután a polgármesterek és a képviselő-testületek is elismerik az itt folyó munkát, ezért néhány éve plusz pénzeszközöket biztosítanak a munka zökkenőmentes biztosítása érdekében. Így történt ez ebben a költségvetési évben is, és hogy ez mégse okozzon akkora gondot, a testületi ülések után néhány nappal érkezett a jó hír, hogy az állam további kiegészítő támogatást biztosít valamivel több mint 5 millió Ft. értékben, ami segíthet a települések gazdálkodási gondjainak enyhítésében.

A nádasdi önkormányzat költségvetésében az előzetes tárgyaláshoz képest nem sokat változás történt. Inkább a kiadási oldalon merültek fel újabb költségek, mint például a számítástechnikai eszközöket karbantartóknak egy néhány tízezres emelés, de számításba kell venni a hegyaljai csomópont közvilágítása elromlott lámpáinak javítási költségeit is. A 33 régebbi típusú lámpatestből jelenleg is 11 nem működik és mivel ezek, illetve a terület önkormányzati tulajdonban van, a működtetés is a mi feladatunk. A tervek szerint egy önerős javítás esetén több árajánlat bekérése után lehetne dönteni, de felmerült a lakott területen belüli lámpacseréhez hasonló konstrukció lehetősége is, ahol a jövendő megtakarításokból lehet törleszteni a javítást, cserét. A költségvetési táblázatok sorainak böngészése után a testület elfogadta a 2025-ös végső számokat, amelyekben van egy minimális tartalék, de a korábbi tapasztalatok után egy ilyen, valamivel több mint 2 és félmilliós összeg az előre nem kalkulálható kiadások miatt rendre nagyon hamar elfogy, komolyabb fejlesztésre semmiképp nem elég.

Az idei munkatervben sincs sok újdonság a korábbiakhoz képest, az egyesületi, szociális és egészségügyi, kistérségi és egyéb beszámolók megadják az egyes testületi ülések magját, a közmeghallgatás időpontja május 22-e lesz. Véleményalkotást kért a Körmendi Rendőrkapitányság az új vezetői kinevezéssel kapcsolatban. A Knob Ernő mb. kapitányságvezető rendőr alezredes eddigi munkáiról leírtak bőven elegendőek voltak a kinevezés támogatásához.

Elfogadták a képviselők a polgármesteri beszámolót is az elmúlt időszakról, a legtöbb eseményről már beszámoltunk a Hétdombi Hírekben. Elkezdődött a lakótelkek kialakítása a Bajcsy-Zsilinszky utcai területen. A vállalkozó által kialakítandó telkek házbontással, a terület megtisztításával indultak és mivel egy kisebb rész önkormányzati tulajdonban van, az itt kitermelendő faanyag sorsáról egyeztettek a képviselők. Szintén a „különfélék” napirend programja volt a Vasúti utcai, még önkormányzati tulajdonban lévő garázsok díjainak egységesítése, illetve emelése. A Magyar Falu Programban a Falusi Civil Alap lehetőségére való pályázathoz az „Együtt Nádasdért” Egyesület a művelődési ház felújítási munkáira való pályázathoz kérte a képviselő-testület tulajdonosi hozzájárulását. Mivel a program három altémából (felújítás, ingatlanvásárlás, gépjárműbeszerzés és rendezvény) áll és csak egyre lehet pályázni mérlegelés után a Hétdombi Közösségi Színtér belső (festés, parketta megújítás, villanybővítés) és külső felújítására kerül az igény benyújtásra.

-ML-