Nádasd egyik legforgalmasabbnak mondható része a Vasúti utca. A megnövekedett átmenő forgalom, az iskolába, óvodába szállított gyerekek, a postára, fogorvoshoz. védőnőhöz, művelődési házba érkezők mind baleseti veszélyforrást jelentenek gyalogosan, biciklin, autóval. Mindenki siet, mindenki száguldozik, dudál, fékezget, de legfőképp nem figyel a másikra, holott az elvesztegetett másodperceknek nem kellene számítaniuk, ha a biztonságos közlekedés a cél.
A közlekedés szempontjából fontos dolgokra hívnánk fel a figyelmet, amit legfőképp a megnövekedett forgalom miatt fontos hangsúlyozni. A Vasúti utca Kossuth Lajos utca templomdombi részére a nyomatékosítás kedvéért felfestésre került a STOP felirat, de ugyanúgy kötelező megállni az alsó Kossuth utcából (Ajszeg) érkezőknek is!
A posta - iskolai gyalogosátjáró között évek óta kihelyezésre került a megállni és várakozni tilos tábla, sokak meg sem látják. Ez mind a két oldalon 30-30 méteren át vonatkozik, és igazából a gyerekek úton való biztonságos átkelését szolgálja. Az újonnan átadott rendelőnél az udvarban kialakításra kerültek parkolóhelyek, amit biztonsággal használhatnak a fogászati betegek, kismamák. Az iskolai-óvodai parkoló reggel és délután nagy zsúfoltságot mutat mind autós, mind gyalogos forgalom szempontjából. Erre a területre a körzeti megbízottjaink is fokozottan figyelnek. Fontos megemlíteni itt is a türelmet, a lassabb haladást, hiszen lakott területen 50 km/h maximális sebességgel lehet haladni, a sulinál ez 30 km/h!!!
Figyeljünk egymásra! Felesleges egymásra dudálni. Parkoljunk úgy, hogy más is elférjen, illetve a kijelölt parkolóhelyeket – legyen az akadálymentes hely, vagy nagycsaládos – hagyjuk szabadon azoknak, akikért az meg van különböztetve! Ezen helyek nem az átlagos ember kényelmét szolgálják!
Fontos tisztázni néhány alapszabályt! Mikor és hogyan kell használni a gyerekülést az autóban? Mikor nem kell egyáltalán bekötni a gyerekeket utazáskor? Hogyan szállítható gyermek autóban, még ha csak falun belül is, csupán a másik utcába? Mert a baj hamar megvan, és egy be nem kötött gyermek az esetleges ütközésnél nagyon nagyot tud repülni!
A gyerekek szállítására vonatkozó KRESZ-szabályokat a közúti közlekedés szabályairól szóló és folyamatosan módosuló 1/1975. (II.5) KPM-BM együttes rendelete szabályozza. Ennek a két lényeges főszabályára hívnánk fel a figyelmet, hiszen a legtöbb félreértést ezek okozzák:
150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testsúlyának megfelelő autós gyerekülésben - rögzítve - szállítható, még ha csak a szomszédos utcába is megyünk, vagy csak óvodai, iskolai fuvarról is van szó. Tehát nem elég, hogy a gyerek az autósülésében ül, a rendőr akkor is büntet, ha ő nincs bekötve. Amennyiben a gyerek a 3. életévét már betöltötte és 135 centiméternél magasabb, akkor az autó hátsó ülésén gyerekülés nélkül is utazhat, de csakis úgy, hogy biztonsági övvel rögzítve van.
Az anyukák kényelmi okokból szívesen veszik maguk mellé a babákat vezetés közben az autó első ülésére (az anyósülésre), menetiránnyal háttal. Fontos azonban tudni, hogy a szokásos haladási iránnyal ellentétesen az első üléséhez gyermekbiztonsági rendszer (autós babaülés) csak akkor szerelhető be, ha az autó üléséhez légzsákot nem szereltek fel gyárilag vagy a légzsákot ki lehet kapcsolni.
Összegezve: Az egymásra figyelés, az odafigyelés nagyon fontos! Fontos látni, hogy a a szabályok értünk vannak, minket védenek, hiszen a baj hamar megvan. Közlekedjünk okosan, ha lehet, minél többször hagyjuk otthon az autót és sétáljunk el a gyerekkel, vagy épp a gyerekekért. Segítsük egymást, de legfőképp vigyázzunk egymásra!
-www.babanet.hu nyomán Földes Tímea-