A 2010-es évek elején elindított közigazgatási reform (járások kialakítása, kormányhivatalok, kormányablakok létrehozása, elektronikus ügyintézés lehetőségének megteremtése, stb.) ezzel együtt az építésügyi jogszabályok, ügyintézés korszerűsítése újabb állomásához érkezett. A kormány az elmúlt évben megalkotta a Településkép védelméről szóló törvényt. Ez az önkormányzatok hatáskörébe utalta az adott település épített és természeti környezetének védelmét, a fő fejlesztési irányok meghatározását, a helyi szabályozás megteremtését. Az előkészítő munka keretében minden településnek egy rövid időszak alatt – 2017. október 1-ig - el kell készítenie Településképi Arculati Kézikönyvét (TAK), majd a Településképi rendeletet. A munkát főépítészi szakmai segítséggel a település vezetőinek a lakosság és helyi szervezetek aktív közreműködésével, véleményének figyelembe vételével kell elvégezni.
Számítunk aktív segítségére!
TAK – Településképi Arculati Kézikönyv
A kézikönyv elsősorban a települési döntéshozók és a lakosság tájékoztatását segítő, szemléletformáló kiadvány. Röviden, lényegretörően, és mindenki számára érthető módon mutatja be egy közösség környezetalakítással kapcsolatos elvárásait. Meghatározza a településkép jellemzőit, értékeit, javaslatokat tesz, irányt mutat az építtetőknek.
Hogy mi kerüljön a kézikönyvbe, azt szakmai segítséggel a település lakossága és vezetői döntik el. Az előkészítő munkához várjuk javaslataikat, fényképeiket! Ez vonatkozhat akár egy településrészre, egy épületre, egy épületrészletre, kerítésre, utcaképre, szoborra, emlékműre, öreg fára, tájképi meg-jelenésre. Javaslataikat személyesen, levélben, elektronikus levélben is megtehetik, a polgármesteri hivatalban, a község honlapján, telefonon, elektronikus levélben, falugyűlésen.
A településképi rendelet meghatározhatja:
A helyi védelemre minősített épületek, építmények körét, hogy mihez igazodjanak az építkezők a településkép érdekében (telken belüli épület elhelyezés, tetőforma, építőanyag, stb.). A reklámok, reklámberendezések, cégérek és egyéb műszaki berendezések elhelyezésének lehetőségét, tilalmát.
Támogatási rendszert állíthat fel az egyes előírások betartásához, de pénzbírsággal, kötelezéssel is sújthatja a rendeletben előírtak megszegőit. Előzetes egyeztetési, véleményezési kötelezettséget írhat elő egyes területeken történő építkezések esetén. A megalkotandó rendelet 2017. október 1-én lép hatályba. A rendeletben foglaltakat az állampolgároknak, szervezeteknek be kell tartania.
Jogszabályok, bővebb információk:
2016. évi LXXIV. törvény (Településképi törvény)
314/2012. (XI. 8.) Korm. rend a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről
Közreműködő szakmai referens Kiss Albert építészmérnök.
-Karvalits Zoltán-