Épített értékek - Erzsébet kert

A magyar nép körében általánosan szeretve tisztelt Erzsébet királynét 1898. szeptember 10-én Genfben egy olasz anarchista meggyilkolta. Ezt követően hazánkban sok emléket és emlékművet létesítette és állítottak Erzsébet királyné tiszteletére. Batthyány-Strattmann Ödön herceg két emlékművet is állított a tragikus sorsú királynénak saját erdőbirtokain Nádasd határában: a Jágerháznál és Almásdon.  A Malomlónak nevezett erdőrész a 19. század végéig nagy füves legelő volt. 1880-as évek végén a herceg beerdősítette. Ekkor építette a Jágerházat fővadásza és erdésze családjának lakhelyül.

A Jágerházzal szemben, az út túloldalán, kissé beljebb emlékművet állíttatott 1896-ban a honfoglalás millennium tiszteletére. A környezetéből kissé kiemelkedő mesterséges kör alakú domb kőrakását utánzó kőfaragvány talapzaton, piramid alakú dombon mészkőtömb áll. Vésett felirata: Ezeréves Magyarország Emlékfái 1896.

A kis kör alakú domb négyzet alakban négy hatalmas, gyönyörű oregoni ciprus övezi. Egyik, 1997-ben kiszáradt, kivágták. Ezek a fák az emlékművel egyidősek, annak részei.

A millennium emlékműtől jobbra, kissé beljebb az erdőben van az Erzsébet királyné Emlékműve. Formára is és méretre is ugyanolyan, mint a szomszédja. Vésett felirata: ERZSÉBET KIRÁLYNÉ EMLÉKFÁI 1898. Körülötte és előtte hatalmas, vele egykorú vértölgyek, magyar hársak, bükkfák. A korabeli erdei fenyők az 1990-es években kiszáradtak. Eredetileg szép egyenes állét öveztek a kavicsozott kocsiúton.  A fiatalon ültetett erdőben 1200 négyszögölnyi parkban álltak az emlékművek, amelyek kavicsozott sétaút kötött össze. Idős nádasdiak emlékeznek rá. Az eredeti emlékfákból már csak néhány él. A parknak pedig már nyoma sincs. Azóta, sajnos a Jágerházat lebontották, a három emlékmű környéke gondozatlan.

Szükséges, hogy a nádasdi Erzsébet kert védelmet nyerjen a nádasdi értéktárban. A vasi erdészettel együtt működve felújítást nyerjen és turisztikai tájékoztató tábla őrizze a Jágerház emlékét és az Erzsébet kertet.

Meg van még a lebontott Jágerház keleti szomszédságában egy gyönyörű, egészséges, óriási bokor alakzatú tiszafa, amely feltehető, hogy egyidős a Jágerházzal. Külön védelmet érdemel.

Batthyány-Strattmann Ödön herceg egy másik Erzsébet kertet is létesített 1898-ban, az almásdi erdőben, Almásd major helyén.1880-as évek végén megszüntették az ősi Almásd települést, amely akkor már csak major volt. Helyére erdőt telepítettek. Itt parkot hozott létre a herceg, amelyet Erzsébet kertnek neveztek. Itt is ugyanolyan szöveg vésetű kőemlékművet állítottak a királynénak, mint a Jágerháznál.