Épített értékek - Helytörténeti Gyűjtemény

A milleniumi év egyik kiemelkedő produktuma a Helytörténeti Gyűjtemény létrehozása volt. A falu közös, áldozatkész munkájának eredményeként 2000 augusztusában, a Falunapok keretében került átadásra. A gyűjteményt befogadó épület egykor iskolaként funkcionált. Most megújulva, átalakulva várja a látogatókat. Minden lakos személyes ügyének tekintette a gyűjtemény gazdagítását, így a helyi tárgyi kultúra figyelemre méltó szelete került bemutatásra.

A múzeum épületének felújításában a falu lakói példátlan összefogással vettek részt. Az iskolaépületet szinte teljesen fel kellett újítani. A falakat újravakolni, új tetőszerkezetet szabni, tetőteret kialakítani, nyílászárókat kicserélni, hajópadlót lerakni, lépcsőt szabni, lakkozni, festeni. A helyi újságban megjelent kérésre sokan jelentkeztek, ki a szakmai tudását, ki a fizikai erejét, ki az elfekvő építési anyagait, eszközeit adta a közös cél érdekben. Így történt, hogy a Nötye asszonyai cserepet, téglát pucoltak, a képviselők vakoltak, stb. A kiállítási anyag összeállításához szintén az itt lakók segítségét kérve gyűjtötte az „Együtt Nádasdért” Egyesület tagsága és néhány néprajzkutató egyetemi hallgató vendég. A régi fotók, festmények, oklevelek, iratok, munkaeszközök, bútorok, berendezési tárgyak elhelyezésében és rendezésében nagy segítséget nyújtott Dr. Nagy Zoltán, néprajzkutató, muzeológus, a Vas Megyei Múzeumok igazgatója.

Ha belépünk a kis terembe először biztosan megállunk. Csendesen pásztázza szemünk a sok tárgyat. Aztán előtörnek az emlékek: „Ilyen nálunk is volt!” vagy „Azt tudom mire használták!” A sok-sok régi eszköz megannyi embert, mesterséget takar. Az aratás. Kasza, favilla, tarlógrábla, sarló, cséphadaró. A cipész. Ár, szeg, bőr, kalapács, kaptafa. A varrónő. Singergép ami kézzel hajtható. A kádár. Hordó, abroncs, fűrész. A bizonyítványok, a fényképek, a kereplő, a prés. Az élére vasalt vásznak a szekrényben, a kópic a lépcső alatt. A szüret, a disznóölések, a tojásfestés, a sulykoló, a hímzett falvédők, a bölcső, a nagykendő, a feszület, a háború, a levelek. Életek és sorsok. Mind belefértek ebbe a kicsi szobába. Itt megállt az idő.

A gyűjtemény bejárata Rákóczi Péter tervei alapján, Rác Miklós – Nádasd nyugalmazott evangélikus lelkésze – által faragott „vasi kapu”.  Nádasdon a Helytörténeti Gyűjteményt, mindenki csak „ A Falumúzeumként” ismeri. Szívesen fogadja és elvarázsolja a látogatókat! Kulcs kérhető a plébánián és a művelődési házban.