Épített értékek - Nádasd régi közkútjai, természeti és épített örökségünk megbecsült értékei

Közismert, hogy az évszázadokon át nem volt minden háznak saját kútja. Nádasdon a Kossuth Lajos utcában ma is megvan több ásott kút, ahonnan a lakásokba a vizet hordták.

A Föjszegben három, az Ajszegben kettő, mindegyik az utca keleti vonalán. Mai állapotát múlt századi beton káva alkotja fölépítmény és húzó szerkezet nélkül. Némelyike erősen sérült is. Szükséges volna a javításuk és az alépítmény, a burkolat vizsgálata is. Ebből lehetne következtetni korukra.

A legrégibb nádasdi kutak egyike a plébániaház udvarán van. Feltehető, hogy az Árpád-kori, mivel a plébánia is az. A fennálló plébániaház 1830-as évek elején épült az ősi épület helyén. Nádasd legrégibb lakott épülete. A nagyon bővizű kút beton kávája múlt századi. Kerekes, hengeres húzó szerkezete ma is használható.

A Kútkert bodonkútjáról kapta a nevét. A bodon hengeres fatörzsből kivájt, hordószerű kútbélletet jelent. A bodonkút ma is megvan. Ősi épített és természeti értéke a falunak.  Alapos szakszerű vizsgálatra és felújításra szorul.

A Cserhegy bodonkútjáról is van feljegyzés. Vajon megvan-e még? Cserhegy más ősi értékeket is rejthet. E faluról a 13. századtól vannak írásos emlékek. 1830-ban költöztek be lakói a Csébidombra.